Hava Filtreleri

Kurutma ve nem çekme işlemlerini gerçekleştirmekte kullanılan hava filtreleri, panel tip, hepa, torbalı, gaz, kompakt tip, turbo kompresör, kuru tip elyaflı şeklinde pek çok seçeneği ile yer almaktadır. Bu filtreleri uygun yerlere yerleştirirken rutubetin soğuk tarafa geçmeden direkt sistemden atılmasının sağlanacağı bir yer olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kompresörlerde üretilmekte olan havanın kuru, temiz ve yağsız olması da önemlidir. Bu işlemler ise kurutucu filtreler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

AFD tipi filtreler bu tarz kurutucu elemanlarının büyük bir hassasiyet ve titizlikle, en uygun malzeme ile bir araya getirilerek tüketicilere sunulmaktadır.

P serisinde bulunan ekipmanlar, 5 mikron boyutuna kadar olan partikül ve parçacıkları süzerek ön filtreden geçirmiş olmaktadır.

X serisinde yer alan ekipmanlar, 1 mikrona kadar bulunan parçacıların filtrasyonunda görev almaktadır.

Y serisinde bulunan ekipmanlar en yüksek seviyede, en ayrıntılı 0,01 mikron seviyesinde yer alan partikülleri tutarak ayırmaktadır.

A serisi incelendiğinde ise karbon granülden üretilmekte olan ekipmanlar, yağ, koku ve duman taneciklerini tutarak 0,003 ppm değerine kadar olan hassas yapıdaki bu kurutucular, gıda ve sağlık sektörlerinde kullanılmaktadır.

Kurutucu Seçiminde Dikkate Alınacak Hususlar

Filtre kurutucu seçiminde ilk olarak üretici firmaların tavsiye ettikleri tip ve boyutlardaki filtreler önemsenmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.

Belirlenen bir sistem için kurutucu filtre özelliklerini etkileyen faktörler ise;

  • Rutubet (nem tutma) kapasitesi
  • Kullanılan soğutucu akışkanın akış düzeyi
  • Filtrasyon (süzme) kapasitesi
  • Asit tutma düzeyi
  • Güvenlik
  • Fiyat
  • Mumlaşmada absorbe yeteneği

İmalatçı Verilerine Göre Yeni Filtre Kurutucuların Seçilmesi Kullanılmak istenen filtre kurutucuların nem tutma (rutubet emme) kapasiteleri kurutucunun değişken iç hacmi ile değişmektedir. Filtre kurutucuların sisteme bağlanmaları aşamasına kadar uç kısımları açılmamalıdır. Bu noktada eğer ki kurutucu yeni iken uçları çok uzun bir süre açık kalmış ise 12 saatlik bir sürede 120 derece koşullarında ventilasyonlu fırınlarda kurutma işlemi yapılmalıdır. Kurutucu filtre fırından alındıktan sonra ise iki ucu da kapatılarak soğumaya bırakılmalıdır. Soğuma işlemi tamamlandığında giriş kısmından bir miktar soğutkan geçirilmelidir.

Akaryakıt Sayaç ve Pompa Filtreleri

Akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri araçlarınızın petrol istasyonunda satın alınan yakıtın net ve hassas bir doğrulukla hacmini ve buna göre fiyatını hesaplayan ve de gösteren bir pompa düzeneğidir. 

Yakıt, kullanılmak için motora gitmeden hemen önce akaryakıt fitresi tarafından temizlenmektedir. Benzin deposunun paslanma ihtimalinde yakıtın kirlenmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede benzin deposunda yer alan yakıtın temiz olmasını sağlayarak motorun zarara uğramasını da engeller.

Pompa sistemlerinin yakıtı süzebilmesi için de filtre bulunmaktadır. Hava kabarcıkları, pompa filtresindeki hava ayırıcı bölmelerden alınmaktadır. Akıt sayacın içinden geçtiğinde sayacın kanadına çarpar ve döner. Bu eğirme işlemi, mekanik dişli ekipmanında yakıt miktarını ve fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Akaryakıt, dönme hareketini elektrik sinyallerine dönüştürdükten sonra, dişliler yerine elektronik devreleri de kullanabilir.

Akaryakıt Sayaç Tipleri

Akaryakıt sayaçları, sanayi tipi sayaçlar, ev tipi sayaçlar, servis tipi sayaçlar ve de özel yapım sayaçlar dört faklı şekilde gruplandırılmıştır.

Akaryakıt satış veya dağıtım platformlarında kullanılan aletler servis tipi sayaç grubunda yer alırken benzin istasyonlarında yer alan akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri, araçların yakıt elde etmesine yardımcı olabilecek bir yakıt dağıtıcısı olarak da adlandırılır. Bu sayaç sistemi bir tabanca ile dolum yapabilir.

Taşıt tanımlama sistemine uyumludur. Bir arıza meydana gelirse, ekranda bir arıza kodu görülür. Ek olarak, bazı modeller sesli bir uyarı verebilir.

Tanker Tipi Akaryakıt Sayaçları

Sayaç hemen hemen her alanda kullanılabilir. Bunlar arasında, petrol rafinerisi, yakıt tankeri, petrol şirketi, şantiye vb. yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda boya, kozmetik, kimya, süt, tarım, petrol, pestisit gibi sıvı ölçüm kontrollerinde her alanda kullanılabilmektedir.

Akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri üzerinde standart bir şekilde hem hava ayırıcı hem de filtre yer alır.

Rafineriler, akaryakıt ve petrol ürünlerinde ölçümlerde kullanılır. Bu tanker tipi akaryakıt sayaçları özellikle hassastır ve doğruluğa dayalıdır. Günümüzde akaryakıt endüstrisinin hızla gelişmesi ile hemen hemen her yerde benzin istasyonları vardır. Bu nedenle bu akaryakıt saçları ya da pompa filtreleri, akaryakıt endüstrisinin gelişmesi ve benzin istasyonlarında benzin ölçümü için gereklidir.

Translate »
× Whatsapp Destek