Hava Filtreleri

Kurutma ve nem çekme işlemlerini gerçekleştirmekte kullanılan hava filtreleri, panel tip, hepa, torbalı, gaz, kompakt tip, turbo kompresör, kuru tip elyaflı şeklinde pek çok seçeneği ile yer almaktadır. Bu filtreleri uygun yerlere yerleştirirken rutubetin soğuk tarafa geçmeden direkt sistemden atılmasının sağlanacağı bir yer olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kompresörlerde üretilmekte olan havanın kuru, temiz ve yağsız olması da önemlidir. Bu işlemler ise kurutucu filtreler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

AFD tipi filtreler bu tarz kurutucu elemanlarının büyük bir hassasiyet ve titizlikle, en uygun malzeme ile bir araya getirilerek tüketicilere sunulmaktadır.

P serisinde bulunan ekipmanlar, 5 mikron boyutuna kadar olan partikül ve parçacıkları süzerek ön filtreden geçirmiş olmaktadır.

X serisinde yer alan ekipmanlar, 1 mikrona kadar bulunan parçacıların filtrasyonunda görev almaktadır.

Y serisinde bulunan ekipmanlar en yüksek seviyede, en ayrıntılı 0,01 mikron seviyesinde yer alan partikülleri tutarak ayırmaktadır.

A serisi incelendiğinde ise karbon granülden üretilmekte olan ekipmanlar, yağ, koku ve duman taneciklerini tutarak 0,003 ppm değerine kadar olan hassas yapıdaki bu kurutucular, gıda ve sağlık sektörlerinde kullanılmaktadır.

Kurutucu Seçiminde Dikkate Alınacak Hususlar

Filtre kurutucu seçiminde ilk olarak üretici firmaların tavsiye ettikleri tip ve boyutlardaki filtreler önemsenmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.

Belirlenen bir sistem için kurutucu filtre özelliklerini etkileyen faktörler ise;

  • Rutubet (nem tutma) kapasitesi
  • Kullanılan soğutucu akışkanın akış düzeyi
  • Filtrasyon (süzme) kapasitesi
  • Asit tutma düzeyi
  • Güvenlik
  • Fiyat
  • Mumlaşmada absorbe yeteneği

İmalatçı Verilerine Göre Yeni Filtre Kurutucuların Seçilmesi Kullanılmak istenen filtre kurutucuların nem tutma (rutubet emme) kapasiteleri kurutucunun değişken iç hacmi ile değişmektedir. Filtre kurutucuların sisteme bağlanmaları aşamasına kadar uç kısımları açılmamalıdır. Bu noktada eğer ki kurutucu yeni iken uçları çok uzun bir süre açık kalmış ise 12 saatlik bir sürede 120 derece koşullarında ventilasyonlu fırınlarda kurutma işlemi yapılmalıdır. Kurutucu filtre fırından alındıktan sonra ise iki ucu da kapatılarak soğumaya bırakılmalıdır. Soğuma işlemi tamamlandığında giriş kısmından bir miktar soğutkan geçirilmelidir.

Translate »
× Whatsapp Destek