Aktif Karbon Filtreleri

Aktif karbon filtreleri alkali suyun elde edilen aşmasında kullanılan filtre sistemleri arasında yerini alır. Bu filtreler son derece etkili ve efektil sonuçları bulunan arındırma cihazları olarak sizlere sunulur. Bu filtrenin görevinin ise genişletilmiş olan yüzeyi ve gözenekleri yapısı sayesinde suyun kokusunu ve içeriğinde bulunan birtakım gaz ve klor gibi maddeleri arındırmak olduğu bilinir.

Aktif karbon filtrelerinin içimi sert olan klorlu suyun temizlenmesi aşamasında önemli rolü vardır. Bu filtrelerin içeriğinde bulunan hindistan cevizi, kömür, petrol ve odun gibi hammaddeler gözenekli yüzey oluşturarak suyu kaliteli ve içilebilir hale getirir.

Milyonlarca ufak gözeneği olan ve kökü yayan zehirleri yutan gazlar bulunduran filtreler çoğu kişi tarafından tercih edilir. Bu filtreler kullanıldığı ortamın havasına ve kullanım sıklığına göre gerektiği zamanda değiştirmelidir. Genel anlamda ise bu filtrelerin suyun organik bileşiklerden uzaklaştırılması ve kişiler için uygun hale getirilmesi amacı ile kullanıldığı bilinir. Bu arındırılan maddeler arasına Hümik asit ve fulvik asit bulunur.

Aktif Karbon Filtreler Nasıl Çalışır?

Aktif karbon filtreler genel anlamda iki su arıtımı için kullanılırlar. Bunların ise her biri farklı çalışma prensiplerine göre işlevini gerçekleştirir. Bu işlemlerin gerçekleşme aşamasında ilk olarak klorun sökülmesi gereklidir. Bu işlem için ise aktive edilmiş karbon kullanılır. İşlemin akis hızının yüksek olduğu bilinir. Yanı sıra işlem için geniş bir yüzeye ihtiyaç duyulur. Bu filtrelerin gözeneklerine sudaki organik maddeler dolacağı için zamanı geldiğinde bu filtrelerin değiştirilmesi gerekecektir.

Filtreler hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında organik maddelerin çözülmesi esnasında kimyasal maddelerin filtreden geçerken tıkanmalarıdır. Bu tıkanmasının ise 5 nedeni bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanır;

  • Aktif karbonun fiziksel özellikleri
  • Karbon kaynağının kimyasal yapısı
  • Kirletici maddenin kimyasal yapısı
  • Su pH değeri
  • Suyun aktif karbon filtresine mariz kalma süresi

Aktif Karbon Filtreleri Nerelerde Kullanılır?

Aktif karbon filtreleri suyun içeriğinde bulunan klor ve gaz gibi çeşitli unsurların temizlenmesi aşamasında kullanılırlar. Bu filtrelerin aynı zamanda suyun içerisinde yer alan ağır sanayi atıkları, deterjan atıkları, klor petrol gibi suyu bozan unsurların tutulması aşmasında bu aktif karbon filtrelerin kullanıldığı bilinir.

Translate »
× Whatsapp Destek