Akaryakıt Sayaç ve Pompa Filtreleri

Akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri araçlarınızın petrol istasyonunda satın alınan yakıtın net ve hassas bir doğrulukla hacmini ve buna göre fiyatını hesaplayan ve de gösteren bir pompa düzeneğidir. 

Yakıt, kullanılmak için motora gitmeden hemen önce akaryakıt fitresi tarafından temizlenmektedir. Benzin deposunun paslanma ihtimalinde yakıtın kirlenmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede benzin deposunda yer alan yakıtın temiz olmasını sağlayarak motorun zarara uğramasını da engeller.

Pompa sistemlerinin yakıtı süzebilmesi için de filtre bulunmaktadır. Hava kabarcıkları, pompa filtresindeki hava ayırıcı bölmelerden alınmaktadır. Akıt sayacın içinden geçtiğinde sayacın kanadına çarpar ve döner. Bu eğirme işlemi, mekanik dişli ekipmanında yakıt miktarını ve fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Akaryakıt, dönme hareketini elektrik sinyallerine dönüştürdükten sonra, dişliler yerine elektronik devreleri de kullanabilir.

Akaryakıt Sayaç Tipleri

Akaryakıt sayaçları, sanayi tipi sayaçlar, ev tipi sayaçlar, servis tipi sayaçlar ve de özel yapım sayaçlar dört faklı şekilde gruplandırılmıştır.

Akaryakıt satış veya dağıtım platformlarında kullanılan aletler servis tipi sayaç grubunda yer alırken benzin istasyonlarında yer alan akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri, araçların yakıt elde etmesine yardımcı olabilecek bir yakıt dağıtıcısı olarak da adlandırılır. Bu sayaç sistemi bir tabanca ile dolum yapabilir.

Taşıt tanımlama sistemine uyumludur. Bir arıza meydana gelirse, ekranda bir arıza kodu görülür. Ek olarak, bazı modeller sesli bir uyarı verebilir.

Tanker Tipi Akaryakıt Sayaçları

Sayaç hemen hemen her alanda kullanılabilir. Bunlar arasında, petrol rafinerisi, yakıt tankeri, petrol şirketi, şantiye vb. yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda boya, kozmetik, kimya, süt, tarım, petrol, pestisit gibi sıvı ölçüm kontrollerinde her alanda kullanılabilmektedir.

Akaryakıt sayaç ve pompa filtreleri üzerinde standart bir şekilde hem hava ayırıcı hem de filtre yer alır.

Rafineriler, akaryakıt ve petrol ürünlerinde ölçümlerde kullanılır. Bu tanker tipi akaryakıt sayaçları özellikle hassastır ve doğruluğa dayalıdır. Günümüzde akaryakıt endüstrisinin hızla gelişmesi ile hemen hemen her yerde benzin istasyonları vardır. Bu nedenle bu akaryakıt saçları ya da pompa filtreleri, akaryakıt endüstrisinin gelişmesi ve benzin istasyonlarında benzin ölçümü için gereklidir.

Translate »
× Whatsapp Destek