Yakıt Filtreleri

Yakıt deposundan gelmekte olan benzin ya da dizel türündeki yakıtlar, yakıt filtreleri sayesinde süzülerek temiz bir halde enjektörlere iletilmektedir. Bu filtrelerin çeşitleri montaj yerine göre ya da şekillerine göre iki gruba ayrılmaktadır. Montaj yerine göre olan yakıt filtreleri, aracın motor haznesinin yuvasında ya da yakıt deposunun içerisinde yer almaktadır. Yakıt filtresi tipine göre olanlar ise kapalı hazneli filtreler ya da karton malzemeden üretilen filtreler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Yakıt filtrelerinin değişim süresi ise üretici firma tarafından belirlenen kriter ve periyotlara uygun şekilde yapılmaktadır. Bazı firmaların yakıt filtresi değişim süreci incelendiğinde 10.000 kilometre, bazı firmalara göre ise 20.000 kilometrede bir olarak belirlenmiştir.

Yakıt Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Marka ve modele göre farklılık gösteren yakıt filtreleri, benzinli, mazotlu ya da dizel olarak da farklılıklar göstermektedir. Bu özellikler nedeniyle her araç modeli için belirlenmiş standart bir bakım aralığı yoktur. Araç sahipleri filtre bakım zamanını öğrenmek adına aracın marka, model, yakıt tipini belirterek üretici firmadan bilgi alması daha uygun olmaktadır. Bu noktada profesyonel yetkili servisler de bilgilere sahiptir ve yakıt fitresi bakım zamanı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yakıt Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yakıt içerisinde yer alan kir ve parçacıkların temizlenmesi, motora tertemiz yakıtın gönderilmesi, yakıt filtreleri tarafından sağlanmaktadır. Yakıt sisteminde bulunan kir ve pas yakıt istasyonundan alınmış olan yakıtın içerisindeki partiküller veya zamanla gerçekleşen yakıt deposunda harici madde oluşumu düzenli olarak temizlenmelidir. Bu işlemler gerçekleşmediği taktirde araç motorunda arızaların görülmesi de kaçınılmaz olmaktadır.

Bakım işlemi aslında yakıt filtrelerinin sökülüp yenisinin takılması esasına dayanmaktadır. Yakıt filtresinde su birikmesi sonucunda gösterge panelinde yakıt filtresi uyarı ışığı yanmaktadır. Bu ışığın yanması ile birlikte filtredeki tahliye musluğu açılarak içerideki suyun boşaltılması gerekmektedir. Yetkili servislerde bu bakım ve değişim işlemleri yakıt filtresi açısından büyük bir öneme sahiptir. Nedeni ise eğer basınç azaltılmaz ise tazyikli olarak gelen yakıt her yere saçılır ve büyük bir tehlikeye de davetiye vermiş olabilir.  

Translate »
× Whatsapp Destek