Yağ ve Hidrolik Filtreleri

Çoğunlukla iş makinelerinde kullanılmakta olan hidrolik filtreleri, iş makinelerinin daha verimli çalışabilmesi ve iyi bir performans sergilemesi için ihtiyaç duyulan önemli bir ekipmandır. Makine performansını direkt olarak etkileyen hidrolik filtreleri iş makinelerinin uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır.

Hidrolik yağ filtrasyonunu da sağlayan hidrolik filtreleri, bu işlemi yerine getirmesi ile makinenin en iyi şekilde çalışmasında yer alan filtre edilmiş hidrolik yağın elde edilmesini sağlamaktadır.

Yağ Filtreleri

Otomobillerin motor yağ karterinde birikmekte olan yağın, motor bloğuna doğru hareket etmesi ve devri daimi gerçekleştirilirken, yağın filtreden geçerek süzülmesi de sağlanmaktadır. Bu işlem ile birlikte motora daha temiz bir yağ gönderimi de sağlanmış oluyor. Otomobil üreticilerinin belirlemiş olduğu yağ filtresi değişim zamanı, belirli periyotlarda bakımlar esnasında gerçekleştirilir. Yağ filtresi motor yağı ile birlikte değiştirilmeli ve takılırken ise parçanın orijinal yedek ürün olması da gözden kaçmamalıdır. Otomobil üreticileri tarafından belirlenmiş olan periyotlar dışında bu filtrelerin değiştirilmesi gerektiğinde her 10-15 bin kilometre bir mesafesinde kesinlikle yağ filtresi ve motor yağı değiştirilmelidir. Yağ filtresinin değiştirilmemesi sonucunda ise motorda büyük ve kalıcı hasarlar da ortaya çıkabiliyor. Bunun nedeni ise motor yağı iyi süzülememekte ve içerisinde kalmış olan partiküllerin ya da iri toz taneciklerinin motor bloğunda çizilmelere sebep verebileceği de bilinmektedir.

Hidrolik Filtre Çeşitleri

 Hidrolik filtre çeşitleri emiş hattı filtreleri, basınç hattı filtreleri ve dönüş hattı filtreleri olmak üzere grupta incelenmektedir. İlk olarak emiş hattı filtreleri, yağ tankı içerisinde veya pompa emiş hattına direkt olarak monte edilmektedir. Bu filtreler depo içerisine yerleştirilerek kirliliklerin yüzeysel bir şekilde süzülmesi sağlanmaktadır. Basınç hattı filtresi incelendiğinde ise pompadan sonra monte edildiği bilinmektedir. Bu filtre ise korunması gereken ekipmanlara temiz bir sıvı gönderme görevini üstlenmektedir. Bu görevi ile beraber ekipmanlarda oluşabilecek farklı sorunların ve aksaklıkların da önüne geçmiş olmaktadır. Son hidrolik filtre çeşidi olan dönüş hattı filtreleri, hidrolik sistemlerin dönüş hattına monte edilmektedir. Bu hatta yer alan sıvı, dönüş aşamasında devrede yer alan kir ve kirlilikleri depoya göndermektedir.

Translate »
× Whatsapp Destek