Kurutucu Filtreler

Hava kurutucu filtre olarak da adlandırılan kurutucu filtreler, normal koşullarda havanın içerisinde yer alan ve gözle görülemeyecek kadar küçük boyuttaki su moleküllerini havayı sıkıştırma esnasında suya dönüştürmektedir. Nem ve su her zaman basınçlı havanın içerisinde yer almakta ve bu durum ise basınçlı hava sistemine taşınması sırasında nem sistem dışarısına atılmaktadır. Basınçlı hava kurutucu olarak bilinen hava kurutucu filtreler, nemin sistem dışına atılmaması durumunda verim düşürücü yönde bir etki oluşturmakta ve bu ise istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Nemin sistemden atılmaması, üretimde büyük bir kayıp yaşanmasına neden olurken ekstra bakım masraflarının da ortaya çıkmasına neden olarak maliyeti arttırmaktadır.

Basınçlı Hava Kurutucu Nasıl Çalışır?

Sistemde yer alan nemli havanın kurutulmasında görev alan basınçlı hava kurutucular, soğutma gazlı kurutucu bir yöntemdir. Çalışma prensibi yüzeysel olarak incelendiğinde pnömatik bir donanımın kullanıldığı ve gerek bu donanımın gerekse de belirlenen en düşük seviyedeki ortam sıcaklığı kurutma yöntemi konusunda önemlidir. Bu aşamada en sık soğutma gazlı kurutucu diğer bir ifade ile soğutucu akışkanlı bir kurutucu tercih edilen yöntemlerdir. Belirtilen uygulamalar ile istenilen verime de ulaşılması mümkündür.

Kurutucu Filtre Genel Özellikleri Nelerdir?

Hava kurutucu tercihi yapıldığında ilk olarak genel bir inceleme yapılmalıdır. Bu aşama ile kullanılmakta olan pnömatik sistem ve belirlenen en düşük ortam sıcaklığı konularına dair verilere sahip olunmaktadır. Bu veriler eşliğinde sistem için en uygun hava kurutucu filtreyi de kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Hava kurutucu filtre ile maksimum enerji verimliliği elde etmek önemli bir noktadır. Bu filtreler uzun vadede çok yüksek oranda enerji verimliliği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hava kurutucu filtre sayesinde sistemde fazladan filtre ekleri ya da farklı ekipmanların kullanılmasına gerek kalmaz. Filtre eklerinin normalde ortaya çıkardığı basınç kayıpları da gerçekleşmemekte ve bu şekilde enerji verimliliğinde ciddi bir artış gözlemleneceği de bilinmektedir.

Hava bazlı olan motorların yüksek verimde çalışabilmesi adına nem filtresi büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada hava kurutucu filtreler kesinlikle temin edilmelidir.

Translate »
× Whatsapp Destek