Gemi Sintine Filtreleri

Gemi sintine filtreleri, diğer adları ile Bilge Separator ya da Oily Water Separator olarak da ifade edilmektedir.

Sistemin temel görevi, gemide birikecek olan çeşitli atık sulardaki yağ miktarının sınıra indirgenmesini sağlamak ve denize basmaya elverişli hale getirmektir. Tüm modellerde aynı filtrasyon ve özgül ağırlık prensibi fiziksel teknolojisi kullanır.

Bugün tüm ülkeler çeşitli kurallar oluşturarak dünyayı korumak için iş birliği yapıyor ve sistemler kuruyor. Okyanusu, toprağı ve havayı olabildiğince temiz tutmak her zamankinden daha önemli. Bu doğrultuda teftişlerin artırılması, sorumlulukların üstlenilmesi ve uygulamada hassasiyet gösterilmesi ön planda tutulmaya başlanmıştır. Deniz kirliliği ile mücadelenin yanı sıra hava kirliliğini önleme adına da denizciler günümüzde birçok kurala uymak zorundadır.

Filtre İşlemi

Gemi sintine filtreleri içinde filtre tankı yer alır. Sintine separatörlerine giren su, bu tank içerisine alınır. Bazı separatörlerde ikinci bir filtre tankı da yer almaktadır. İlk kaba temizlik yapılırken ikinci filtre tankında ise yağdan daha iyi ayrıştırılmasını sağlanır.

Milyonda 15 parça, 15PPM, olmak üzere bir sınır bulunmaktadır ve bu sınırın geçilmemesi gerekir. Bu hassas ölçüm Gemi sintine filtreleri üzerindenbirmonitörden görülebilmektedir.

Yıllar geçtikçe, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sudaki yağın tespiti de basit fotoelektrik tüp devrelerinden günümüzün ultraviyole floresan teknolojisine ilerleme kaydetmiştir. Bu yöntemde analiz edilecek numune sıvıya ultraviyole ışın gönderilir ve ardından alıcı tarafından yansıma ölçülür. Yağ molekülleri daha az ışığı emip daha fazla yansıttığı için, yağ parçacıkları alıcı sensör ve devre tarafından algılanır ve ölçülür.

Gemi Filtreleri Nelerdir?

Gemi filtreleri endüstrisinde birçok standart ve özelleştirilmiş deniz filtresi bulunmaktadır. Bu filtreleri özellikle sınıflandırmamız gerekirse; hava, yağ ve jeneratör filtreleri gibi sıralayabiliriz.

Standart mekaniğe sahip gemiler veya yatlar genellikle birden fazla gemi filtresine sahiptir. Genellikle, her gemi filtresi farklı bir cihaza entegre edilmiştir. Burada filtrenin genel amacı; geminin veya yatın daha verimli çalışmasını sağlamaktır. Filtre motorun daha sessiz çalışmasını sağlayabilir, daha az yakıt tüketebilir ve daha uzun bir hizmet ömrüne sahip olabilir. Bu nedenle gemiler için filtrelerin bakımı ve değiştirilmesi de çok önemlidir.

Translate »
× Whatsapp Destek