Elektrostatik Toz Boya Filtreleri

Elektrostatik toz boya filtreleri, sanayide pek çok üretim sektöründe kullanılan ve başarılı sonuçlar ortaya koyan filtrelerdir. Yaygın olarak havalandırma sistemleri içine monte edilen ve toz ve boya tutucu özellikleri nedeniyle tercih edilen bu filtreler, çeşitli malzeme özelliklerine de sahiptir. Çoğunlukla dış kaplama kısmı karton malzemeden üretilmiş olan filtrelerin içinde genellikle cam elyaf filtre yer almaktadır.

Hava giriş yönünden çıkış yönüne doğru lif yoğunluğunun arttırıldığı filtrelerde yüksek filtrasyon (süzme) özelliği de yer almaktadır. Bu özellikleri nedeniyle elektrostatik toz boya filtreleri pek çok üretim sektöründe farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Filtresi Kullanım Alanları

Ön filtre olarak tasarlanan elektrostatik toz boya filtreleri, tek kullanımlık olarak da üretilmiştir. Genellikle hava kompresörlerinde denk gelinen bu filtreler, havalandırma sistemlerinde yaygın bir kullanıma sahiptir. Havalandırmada sistemlerinde bulunan havalandırma üniteleri hassas filtrasyondan önce bulunan birincil filtre olarak toz boya filtreleri yer almaktadır. Bu da iyi bir performansı ortaya koyar ve kaliteli bir filtrelemenin de yapılmasını sağlamaktadır. Elektrostatik toz boya filtrelerinde de isteğe uygun tasarım ve üretim gerçekleşmektedir.

Elektrostatik Toz Boya Filtreleri Özellikleri

Özel imalat ürünleri tercih edilmediğinde koruyucu bir filtre teli ile kaplanmayan elektrostatik toz boya filtreleri, bazı durumlarda kaplanabilir ve firmanın tercihi doğrultusunda ekleme de yapılabilir.

Bu filtrelerin önemli bir özelliği ise jet plus adı verilen ters patlatma veya sirkelemedir. Daha açık bir şekilde filtre üzerinde birikmiş halde bulunan tozun israf edilmemesine karşı geliştirilmiş olmasıdır. Filtre yüzey, toz boya filtrelerinin ömrünü belirleyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle filtre yüzeyinin geniş olması daha yüksek bir performans sergilemesi olmakla birlikte daha uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır. Bunlara ek olarak ise toz boya filtrelerinin kullanıldığı alanlarda daha düşük bakım maliyetleri sağlayarak uzun süre sağlam bir şekilde işlerinizi halletmenizi sağlamaktadır. Bu nedenler ile filtrelerin kullanım ömrü filtre yüzey alanıyla direkt olarak ilgilidir. Toz boya filtreleri genellikle silindirik bir forma sahip olarak üretilmekte ve ölçüleri ise 320×600 mm civarında tercih edilmektedir.

Translate »
× Whatsapp Destek