Doğalgaz ve Konik Filtreleri

Doğalgaz filtreleri, adından da belli olacağı şekilde doğalgaz bölge istasyonlarındaki regülatörlerde ve ana doğalgaz hatlarında kullanılan, kartuş tipli filtrelerdir. Doğalgaz sistemlerindeki tozlanma gibi sorunları tamamen çözmek için kullanılan bu filtreler, sistemin zarar görmesini de önlemektedir. Bu filtreler, farklı özellikle ve isteğe bağlı olarak da üretilmektedir.

G serisi olarak adlandırılan doğalgaz kartuşlu filtreler, 5 mikrondan büyük çaptaki partikülleri tutacak şekilde üretilmektedir.

Konik filtreleri, doğalgaz sayaçlarında yer alan doğalgaz içindeki kirliliklerin rotary tip sayaca zarar vermesini önlemek için kullanılan filtrelerdir. Sayaçtan okunacak olan değerin daha doğru ve sağlam olmasını da sağlamaktadır.

Konik filtrelerin DN25, DN40, DN50, DN65, DN80, DN100, DN150 ve DN200 çaplarına sahip olarak da satışları yapılmaktadır.

Doğalgaz Filtre Kartuşlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğalgaz filtre kartuşları, kullanımı esnasında ciddi bir şekilde dikkat edilmesi gereken filtrelerdir. Bu filtrelerin kullanıldığı doğalgaz bölge istasyonlarında yüksek yatırımlar yapılmaktadır. Bu aşamada ise doğalgaz hatlarında görülebilecek en önemli sorunların da önüne doğalgaz filtre kartuşları geçmektedir. Yapılan yatırımlar beraberinde bu filtreler sayesinde herhangi bir sorunla karşılaşmak da ortadan kaldırılmaktadır. Bir diğer önemli husus ise doğalgaz filtre kartuşların üretim aşamasında dikkatli olunması ve üretimin ise işini bilen uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Doğalgaz kartuşlu filtrelerin bir diğer önemli görevi ise gaz akışkanlarının içerisinde yer alan katı partiküllerin süzülerek biriktirilmesidir.

Bu filtrelerin standart modellerinde gaz içinde bulunan bir miktar sıvı dışarı atılmaktadır. İsteğe bağlı olarak üretimi gerçekleştirilen seperasyon özellikli filtreler, daha başarılı sıvı ayrışmasını da sağlamaktadır.

Doğalgaz Filtre Kartuşları Kullanım Alanları

Kartuşlu filtreler, başta doğalgaz olmak üzere CNC, LNG gibi doğal türevleri ve propan, hava, LPG ve agresif özellikte olmayan akışkanların filtre edilme işlemlerinde de kullanılmaktadır.

  • Gaz endüstrisinde iletim, üretim, dağıtım aşamalarında, doğalgazda basınç düşürme ve kontrol etme gruplarında, cihaz girişlerinde,
  • Enerji ve petrol endüstrisinde
  • Metal ve kimya endüstrisinde
  • Arıtma tesislerinde
  • Selüloz ve kağıt endüstrisinde

olmak üzere farklı pek çok alanda kartuşlu filtreler kullanılmaktadır.

Translate »
× Whatsapp Destek